Zazwyczaj rzeczy, które robisz na stojąco, nie są zbyt zabawne, od "kolejkowania" w sklepach po dojazdy w zapakowanych pociągach. Jednak stand-up paddle boarding (SUP) to inna historia. To mnóstwo zabawy, świetny trening, a co najważniejsze, każdy może to zrobić, ponieważ jest łatwy do nauczenia.

 

 SUP to wolność, brak ograniczeń i obietnica. SUP może zabrać Cię wszędzie, gdzie tylko zechcesz...

Jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów w Wielkiej Brytanii i nie ogranicza się wyłącznie do plaży. Te deski testowano na rzekach, jeziorach i wybrzeżach Devonu, ponieważ nie ma jakichkolwiek ograniczeń jeśli chodzi o SUP-y.

Wybór właściwej deski SUP sprowadza się do Twojego stylu życia, do czego zamierzasz go użyć i do Twojego budżetu.

 

Jak wybrać idealną deskę?

Deski SUP są przystosowane do pływania w różnych warunkach. Gdy zależy nam na uniwersalnym rozwiązaniu, idealnie sprawdzą się deski z grupy allround.

Na początku zapoznajmy się z grupami SUP-ów. Każda z nich jest dedykowana innej grupie odbiorców. Te informacje w znacznym stopniu ułatwią Ci wybór odpowiedniej deski dla siebie.

  • Touring SUPS - idealny dla poważnych wioślarzy interesujących się intensywnymi treningami. Został zaprojektowany na duże odległości płaskich wód (otwarty ocean, zatoczki i jeziora) i zbudowany dla maksymalnego poślizgu i wydajności. Jest wystarczająco stabilny dla początkujących.

  • SUPS wyściogowy - przeznaczony do płaskich wyścigów wodnych, puchowych i otwartych zawodów oceanicznych. Posiada dodatkową długość i szerokość, które generują szybką prędkość sprintu i długą skuteczność ślizgu. Bywają trudne dla początkujących, ale idealniesprawdzą się dla zawodników zarówno elitarnych, jak i rekreacyjnych.

  • Wędkarstwo SUP - idealny dla tych, którzy lubią łowić ryby, ale nie chcą inwestować w łódź lub kajak. Mają największą objętość, więc możesz pozostać na wysokim poziomie i wysuszyć się z wody.

  • Joga SUPS - przeznaczony do jogi, brodzenia w wodzie i ćwiczeń fitness. Stabilność odgrywa tutaj kluczową rolę.

  

Już wiesz w jakim punkcie wyjściowym jesteś. Pora na kolejne kwestie do rozstrzygnięcia. Gotowy?

Pierwszym dylematem przy zakupie będzie decyzja, czy wolisz nadmuchiwaną (iSUP), czy sztywną deskę, a to zależy od wielu czynników: budżetu, miejsca do przechowywania i łatwego dostępu do Twojego cieku wodnego, ale, w zależności od wyboru, najważniejszą kwestią jest wymiar deski, który przekłada się na jej stabilność na wodzie i optymalny poślizg.

Wiadomo - im szersza deska tym lepsza stabilność, a grubość i objętość zwiększają Twoją pewność siebie, gdy wdrapujesz się na pokład - zbyt gruba, a twoje stopy będą wyższe od wody, podnosząc środek ciężkości i sprawiając, że czujesz mniej stabilny. Zbyt cienki i będzie wyglądał tak, jakbyś wiosłował w wodzie, więc najlepszą opcją będzie SUP o grubości około 5 cali lub więcej, o objętości 150-190 litrów, w zależności od masy ciała. Większa objętość będzie równoznaczna z jeszcze większym poślizgiem.

Długość jest kolejną ważną kwestią przy doborze odpowiedniego SUP-a. Wśród całej gamy różnorodnych desek znajdziesz napewno taką, która sprosta Twoim wszystkim oczekiwaniom, dotyczącym zarówno kształtów, jak i rozmiarów.

Skład zestawu deski jest równie istotny i oczywiście wliczony w cenę. Może zawierać różne elementy wyposażenia - od pompek i smyczy zabezpieczających (tzw. Leash), aż po uchwyty na wiosła i same wiosła. Te mogą być zrobione z różnych materiałów – aluminium, nylonu i włókna szklanego (wiosło Standard) czy karbonu i włókna szklanego (Carbon Pro).

 

Koniecznością jest uwzględnienie swojego stopnia zaawansowania. To właśnie od jego poziomu zależy, który model deski będzie odpowiednim. Jeśli jesteś początkujący, to idealną dla Ciebie szerokość deski będą mieć modele 30” (około 76cm). Osoby ważące powyżej 85kg powinny wybierać modele od 32” do 35”. Im węższa deska, tym większa szybkość kosztem stabilności. Kolejnym ważnym parametrem jest grubość deski. Uniwersalne SUP-y pompowane zwykle mają grubość 4” lub 6” (jest to 10 i 15cm).

Ważna jest także pojemność. Dla początkujących idealnie sprawdzą się SUP-y o pojemności od 220 do 300 litrów. Niższa pojemność jest dobra dla lekkich użytkowników ważących mniej niż 75kg.

Dodatkowo warto sprawdzić ciśnienie pompowania. Do rekreacji wystarczą modele, które można napompować do 15 PSI. SUP-y z ciśnieniem 20 PSI i więcej sprawdzą się dla bardziej zaawansowanych.