Rynek pontonów bogaty jest w wiele modeli różnych producentów.

Wybierając ponton trzeba zwrócić uwagę na przeznaczenie pontonu. Jednakże priorytetową kwestią, którą wypada wziąć pod uwagę fakt, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z pontonami, czy – wręcz przeciwnie – jesteśmy wymagającymi użytkownikami tych jednostek pływających.

Rodzaj pontonu – to kolejne istotne zagadnienie, które należałoby rozważyć przy wyborze pontonu. Przede wszystkim rozróżniamy: pontony wiosłowe oraz motorowe. Odróżniają się one budową, wyposażeniem i zastosowaniem.

Pontony wiosłowe cechują się niezwykłą lekkością oraz dużą mobilnością i właśnie tymi cechami przewyższają pontony motorowe. Występują one w różnych wariantach (jedno-, dwu- lub trzyosobowej), co związane jest również ze zróżnicowaniem długości pontonów (od 190cm do 300cm). Te drugie przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią w pełni wykorzystać możliwości tej jednostki pływającej. Jej główną zaletą jest wyposażenie w stałą pawęż, umożliwiającą montaż silnika zaburtowego – w zależności od naszych potrzeb - elektrycznego bądź spalinowego.

Ważną kwestią jest również materiał, z którego są wykonane. Pontony znanych producentów produkowane są tylko z najwyższej jakości zbrojonego materiału PVC o gramaturze 700-1100g/m2. Materiały te cechują się odpornością na przetarcia, promieniowanie ultrafioletowe, słoną wodę oraz oleje. Dzięki temu z pontonów można bezpiecznie korzystać zarówno na otwartych akwenach wodnych, jak i jeziorach czy rzekach.

Większe modele pontonów posiadają zawór bezpieczeństwa – otwierający się samoczynnie, gdy ciśnienie w komorach przekroczy dopuszczalną wartość, zapobiegając pęknięciu i uszkodzeniu pontonu.

Ponadto wszystkie markowe pontony posiadają certyfikaty jakości oraz są wyprodukowane zgodnie z normami bezpieczeństwa.

 

Pontony dzielimy na:

PONTONY WIOSŁOWE LIGHT

 

Pontony wiosłowe typu LIGHT wyróżniają się niezwykłą lekkością a zarazem wysoką wytrzymałością. Zostały wykonane ze zbrojonego materiału PVC. Ponadto są kompaktowe i łatwe w transporcie.

Najczęściej wybierane przez wędkarzy ceniących sobie jakość, dużą mobilność, a przede wszystkim niską wagę pontonu.

 

PONTONY WIOSŁOWE

Pontony wiosłowe zostały stworzone z myślą o wędkarstwie i rekreacji. Występują w różnych wariantach (jedno-, dwu- lub trzyosobowej), co związane jest również ze zróżnicowaniem długości pontonów (od 190cm do 300cm).

Zostały wykonane z materiału o gramaturze 950g/m2. Zaletą tych pontonów jest znacznie niższa waga - niż pontonów motorowych - oraz niewielkie rozmiary po spakowaniu. Ponadto wyposażone w demontowaną pawęż umożliwiają montaż silników elektrycznych.

 

PONTONY MOTOROWE

Ten rodzaj pontonów został stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy wymagają od jednostki pływającej znacznie więcej. Posiadają stałą pawęż umożliwiającą montaż zarówno silników elektrycznych, jak i spalinowych. Występują w wielu rozmiarach - od 210cm do 360cm długości. Niewątpliwą ich zaletą są różne typy podłóg, które posiadają (tj. podłoga rolowana lub pełna). Ponadto niektóre modele wyposażone są w kil, który ułatwi pokonywanie fal i umożliwia osiąganie większych prędkości oraz poprawia sterowność. Pontony motorowe z reguły wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału o gramaturze 950-1100g/m2.

 

PONTONY z dmuchaną podłogą


Pontony te wyróżniają się unikalną na polskim rynku - pełną dmuchaną podłogą - zastępującą popularną sztywną podłogę, która jest praktyczna i łatwa w obsłudze. Dzięki niej ponton można rozłożyć (nadmuchać) oraz złożyć w dużo krótszym czasie niż ponton ze standardową pełną podłogą drewnianą bądź aluminiową. Dmuchana podłoga zapewnia również komfort użytkowania - można na niej stać, chodzić i czuć się stabilnie na wodzie. Niewątpliwą zaletą dmuchanej podłogi jest również "cicha praca" - nie skrzypi, nie stuka - dzięki czemu niemal bezgłośnie można podpłynąć do ławic ryb.